Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Ciężarowy ?


DARKOM

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś sie orientuje jak auto ma wbite w dowodzie auto ciężarowe to trzeba z klatką jeżdzić ? i czy można 5 osób przewozić czy tylko 4 ? bo mam dylemat i nie wiem czy kase wywalać (koszt okolo 260zł) za zmianę na osobowy :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klatką jeżdzić ? i czy można 5 osób przewozić czy tylko 4 ?

trzeba jeździć z kratką, nawet powinien być tylni podłokietnik jakoś przymocowany powiedzmy "bardziej na stałe" i tylko 4 osoby, na tyle masz zarejestrowany samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w dokumentach że ciężarowy i masz określoną liczbę miesc (w Sceniku 4 mimo 5 foteli i pasów) to musisz wozić kratę i nie więcej osób niż wpisane. Za przewóz większej ilości osób mogą chyba wlepić mandat za użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem, ale nie dam głowy. I powinieneś mieć założoną kratę. Dodatkowo ciężarowym nie wolno parkować wszystkimi 4 kołami na chodniku. Ja przekwalifikowałem sobie z ciężarowego na osobowego ale kratę wożę dalej. Nie chcę żeby mnie ładunek popieścił w razie co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym wy koledzy mówicie, czasy kratki już się dawno skończyły, nie jest wymagana i nikt o to nie pyta. Jeżeli auto ma w dowodzie 4 osoby to powinny być 4 miejsca, jak jest 5 to 5 oczywiście mają być pasy i zagłówki. Co do pytania zobacz na ile osób auto jest zarejestrowane i tyle osób wolno w nim przewozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja sie pytałem i musi byc rzeczoznawca i przegląd (rozmawiałem z diagnosta i powiedział ze to jakis tanszy przegląd) a na nast nie ma co czekac bo robiłem msc temu.Kratki od poczatku nie miałem,zagłówek i pas jest na swoim miejscu 8-) Dzieki za odpowiedzi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo ja jeżdżę już parę lat takim autkiem, bez kratki przeglądy przechodzi, kontrole policyjne też i jakoś nikt mi nie mówi, że nie mam kratki. Pytałem nawet znajomego policjanta jak to w końcu z tym jest? Odpowiedź była jedna nie ma to, nie ma i już, a w ogóle kogo to obchodzi ? :-/ Na stacji diagnostycznej przy przeglądzie też się pytałem, gość mi powiedział, że to niczemu nie przeszkadza, że auto zarejestrowane jest jako ciężarowy, a koszt "ekspertyzy" z demontażem kratki (ponoć musi być :shock: ) to coś ok 250 zł + nowy dowód rejestracyjny, chyba 70 zł.

Więc już w końcu nie wiem, jedni mówią że trzeba, inni znowu coś przeciwnego. Jakiś przepis by się przydał. Ma ktoś? Bo jak na razie to sobie tylko gdybamy. Acha, auto ma być do użytku prywatnego nie na firmę , bo to zupełnie inna historia.

 

 

PS

Nie pamiętam już gdzie to czytałem, ale

Polak jadący do Chorwacji "autem z kratką", czyli ciężarowym (chyba to była jakiś opel kombi, ale nie pamiętam już dokładnie) został na którejś przekraczanej granicy cofnięty z przejścia dla samochodów osobowych na przejście dla ciężarówek.

Ot takie absurdy kratkowe :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm wiec juz nie wiem sam czy cos z tym robić :shock: a i w dowodzie mam wpisane 5 osób jak byk :mrgreen: Kolega też tyle czasu nim jezdził bez kraty (około 3lat) i bez problemów :roll: znajomy policjant z ruchu drogowego tez potwierdził ze do tego sie nie czepiają,co innego jak auto jest na firme a nie na osobe prywatną :-P

Wiec zostawiam tak jak jest bo po co kasę wywalac w takim razie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdemontuj kratkę bo nawet przy sprzedaży będziesz miał mniej marudzenia (że auto pofirmowe, i że pewnie ma już z 700 tys km :mrgreen: ). Koszt na uprawnionej stacji kontroli to koszt BT - 98zł bez opłaty ewidencyjnej, jeśli kończy Ci się przegląd niebawem to dopłać 1 pln na opłatę ewidencyjną to przedłużą Ci o kolejne 12 miesięcy dowód, 104 zł za zmianę konstrukcyjną (z ciężarowego na osobowy) - to są opłaty ustawowe wedle Dziennika Ustaw i są niezmienne. Jak będziesz miał zdemontowaną kratkę to porozmawiaj z diagnostą, żeby dopisał Ci do faktury ~20 zł za demontaż kratki i z tym idziesz do wydziału komunikacji, a no i oczywiście diagnosta musi wystawić Ci papiery na zmianę konstrukcyjną, dać xero nip'u, regonu i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS'u. Tam jeszcze uiścisz parę PLNów ( w wydziale komunikacji) za nowy dowód i będziesz szczęśliwym posiadaczem auta osobowego ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Nie pamiętam już gdzie to czytałem, ale

Polak jadący do Chorwacji "autem z kratką", czyli ciężarowym (chyba to była jakiś opel kombi, ale nie pamiętam już dokładnie) został na którejś przekraczanej granicy cofnięty z przejścia dla samochodów osobowych na przejście dla ciężarówek.

Ot takie absurdy kratkowe :-?

 

Ja takie coś widziałem 4 lata temu na przejściu w Chyżnem. Gość w Punto II z kratką został przegoniony do kolejki TIRów. Minę miał nietęgą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, w kwestii typu pojazdu (osobowy czy ciężarowy) nie ma znaczenia przy kontroli czy jest to samochód firmowy czy prywatny. Ciężarowy to ciężarowy, osobowy to osobowy. Koniec tematu. A interpretacja policji niestety bywa różna i kilku funkcjonariuszy powie że można, a trafisz na innego co stwierdzi że nie można. I jak odmówsz przyjęcia mandatu to w sądzie możesz się zdziwić jak się okazę że jednak kratka powinna być.

 

Dlatego sam sugeruję zmianę kwalifikacji pojazdu z ciężarowego na osobowy. Koszty-zgadza się są, ale wolę wydać kilka złotych niż później szarpać się z policją i ewentualnymi sądami nawet jeżeli stanie na moim.

 

Znaczenie czy samochód jest firmowy przekłada się na możliwości odliczeń VAT od zakupu takiego samochodu i odliczania później VAT od paliwa. Jest to ogólnie chory problem w tym kraju. Dlaczego ja mając samochód osobowy na firmę nie mogę odliczać VATu od paliwa, nie mogę kupić go bez VATu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!